Wakacje w Szczawnicy, to nie tylko góry. Są miejsca, które trzeba odwiedzić, żeby poznać prawdziwe uroki miasta, jak i jego uzdrowiskowej części.
Dom Zdrojowy – Pijalnia wód w centrum Uzdrowiska
Szczawnicka pijalnia wód znajduje się dwa kroki od naszego ośrodka. Tam czeka na nas degustacja sześciu leczniczych wód, a na piętrze niewielka galeria sztuki.
Bryjarka
Odwiedzający Szczawnicę mają wiele szlaków do wyboru i niekoniecznie muszą to być Pieniny. Do Bryjarki, pierwszego szczytu Beskidów prowadzi ścieżka z samego Placu Dietla. Na szczycie tej wulkanicznej góry znajduje się charakterystyczny krzyż spod którego rozlega się niesamowity widok na Szczawnicę i pobliskie pasma górskie.
Muzeum Pienińskie
Zainteresowani historią Szczawnicy i kulturą góralską czy flisacką, niezbędnej wiedzy mogą zaczerpnąć w naszym Pienińskim Muzeum. Wstępujemy tam w pieniński mikrokosmos – pogranicze kultur, wyznań i narodowości.
Wodospad Zaskalnik
Wielu turystów wybiera się na wycieczki po okolicy w poszukiwaniu urokliwych miejsc. Jednym z nich jest niewielki, nieco zapomniany wodospad Zaskalnik. Prowadzi do niego droga wiodąca do drewnianego kościółka na Sewerynówce. Do wodospadu możemy się również wybrać ciuchcią z Placu Dietla, ponieważ jedną z jej docelowych stacji jest właśnie Zaskalnik.
Promenada nad Grajcarkiem
Pod dolną stacją kolejki na Palenicę rozpoczyna się promenada spacerowa, ciągnąca się w spokojnej okolicy przez prawie 2 kilometry. Deptak wyposażony jest w estetyczną, małą architekturę. Jest idealnym wyborem na zarówno spacer w środku dnia, jak i wieczorem, ponieważ ścieżka jest oświetlona. Po drugiej stronie Grajcarka – potoku ciągnącego się w centrum miasta znajduje się ścieżka pieszo-rowerowa prowadząca aż do słowackiej Leśnicy.
Dworek Gościnny
Dawny Dworzec Gościnny – centrum kulturalne Szczawnicy, gdzie już w XIX wieku wyprawiano huczne bale i przedstawienia spłonął w latach 60. Jednak po odbudowie w 2008 roku wrócił idealnie odwzorowany i znów pełni swoją kulturalną rolę. Znajduje się vis-a-vis naszego ośrodka, dlatego zachęcamy do zapoznania się z jego repertuarem, może uda się wpaść na ciekawy jazzowy koncert albo jeden z nowych filmów?
Ogólnodostępne źródła wody
Poza pijalnią wód na Placu Dietla możemy trafić na trzy ogólnodostępne źródła – Pitoniakówka, Szymon i Wanda. Może z nich korzystać każdy chętny, który wybierze się do Parku Dolnego przy kaplicy, przy zejściu do kolejki na Palenicę oraz w pobliżu ul. Skotnickiej.
Krzywa Jabłonka
Galeria sztuki ludowej i rękodzieła „Krzywa Jabłonka” przy Drodze Pienińskiej prowadzącej na Słowację została stworzona dla osób dla których sztuka jest prawdziwą wartością. W drewnianej chatce można podziwiać prace miejscowych artystów – Anny i Józefa Madejów.