Jezioro Czorsztyńskie jest pierwszym, jakie przychodzi na myśl, kiedy mowa o małopolskich jeziorach. W rzeczywistości jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym na Dunajcu, na skutek budowy zapory w Niedzicy. Reguluje poziom wody w rzece, jednocześnie mając szczególne walory krajobrazowe i turystyczne. Po jeziorze odbywają się rejsy statkami i gondolami, z których można podziwiać widoki na pobliskie góry, nie brakuje również miejsc do plażowania, jak i wędkowania.
Dużą atrakcję na brzegu stanowi zamek w Niedzicy – średniowieczna warownia wzniesiona na początku XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego o burzliwej historii. Z zamkiem związana jest ciekawa legenda o ukrytym skarbie Inków, a na samym zamku nakręcono kilka filmów (m.in. „Janosik” i „Wakacje z duchami”). Obecnie można zwiedzić tu muzeum historyczne.
Vis-a-vis zamku w Niedzicy znajduje się zamek w Czorsztynie – a właściwie ruiny gotyckiej warowni z XIV wieku, wzniesionej na Zamkowej Górze. Z zamkiem wiążą się historyczne nazwiska takie jak św Kinga, Bolesław Wstydliwy, Ludwik Węgierski, Władysław Jagiełło czy Zawisza Czarny. Możliwa jest nawet wodna przeprawa między zamkami.

Godziny zwiedzania zamków oraz cenniki dostępne są na stronach:

Zamek w Niedzicy - http://www.shs.pl/?page_id=456

Zamek w Czorsztynie - https://www.pieninypn.pl/pl/992/0/zamek-czorsztyn.html

Informacje o rejsach po jeziorze - http://www.jezioroczorsztynskie.com/

Tryb podróży: